Infineon Technologies TD700N22KOFXPSA1
Part No.:
TD700N22KOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD700N22KOFXPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TD
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
700 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
20400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD700N22KOFXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD700N22KOFXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD700N22KOFXPSA1?
Image TD700N22KOFXPSA1
Part Number TD700N22KOFXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TD
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 700 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 20400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 135°C (TJ)