Infineon Technologies TD820N16KOFTIMHPSA1
Part No.:
TD820N16KOFTIMHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTD820N16KOFTIMHPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK BG-PB60AT
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
820 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
24800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
135°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TD820N16KOFTIMHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD820N16KOFTIMHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD820N16KOFTIMHPSA1?
Image TD820N16KOFTIMHPSA1
Part Number TD820N16KOFTIMHPSA1
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 820 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1050 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 24800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 135°C (TJ)