Infineon Technologies TD92N16KOFHPSA2
Part No.:
TD92N16KOFHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TD
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Common Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
102 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TD92N16KOFHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TD92N16KOFHPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TD92N16KOFHPSA2?
Image TD92N16KOFHPSA2
Part Number TD92N16KOFHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series TD
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Common Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 102 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 140°C (TJ)