Infineon Technologies TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Part No.:
TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDB6HK180N16RRB11BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TDB6HK180N16RRB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDB6HK180N16RRB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDB6HK180N16RRB11BPSA1?
Image TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Part Number TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA
Operating Temperature 175°C (TJ)