Infineon Technologies TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Part No.:
TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TDB6HK180N16RRB48BPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDB6HK180N16RRB48BPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDB6HK180N16RRB48BPSA2?
Image TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Part Number TDB6HK180N16RRB48BPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA
Operating Temperature 175°C (TJ)