Infineon Technologies TDB6HK180N16RRBOSA1
Part No.:
TDB6HK180N16RRBOSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDB6HK180N16RRBOSA1.pdf
Description:
SCR MODULE VDRM 1600V 70A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TDB6HK180N16RRBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDB6HK180N16RRBOSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDB6HK180N16RRBOSA1?
Image TDB6HK180N16RRBOSA1
Part Number TDB6HK180N16RRBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA
Operating Temperature 175°C (TJ)