Infineon Technologies TDB6HK180N16RRBPSA1
Part No.:
TDB6HK180N16RRBPSA1
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDB6HK180N16RRBPSA1.pdf
Series:
EconoPACK™ 2
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TDB6HK180N16RRBPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDB6HK180N16RRBPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDB6HK180N16RRBPSA1?
Image TDB6HK180N16RRBPSA1
Part Number TDB6HK180N16RRBPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoPACK™ 2
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA
Operating Temperature 175°C (TJ)