Infineon Technologies TDB6HK180N16RRPB11BPSA1
Part No.:
TDB6HK180N16RRPB11BPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDB6HK180N16RRPB11BPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE IGBT LOW PWR ECONO2-7
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
220 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TDB6HK180N16RRPB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDB6HK180N16RRPB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDB6HK180N16RRPB11BPSA1?
Image TDB6HK180N16RRPB11BPSA1 TDB6HK180N16RRPB11BPSA1
Part Number TDB6HK180N16RRPB11BPSA1 TDB6HK180N16RRPB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series EconoPACK™2 EconoPACK™ 2
Package/Case Module Module
Packaging Bulk Tray
Product Status Active Active
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State 1.6 kV 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1600A @ 50Hz 1600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 220 mA 220 mA
Operating Temperature 175°C (TJ) 175°C (TJ)