Rohm Semiconductor TDZTR18B
Part No.:
TDZTR18B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Description:
DIODE ZENER 18V 500MW TUMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMD2
1. How to order TDZTR18B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDZTR18B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDZTR18B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TDZTR18B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TDZTR18B pin diagram, TDZTR18B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TDZTR18B
Part Number TDZTR18B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±10%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 12 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C