Rohm Semiconductor TDZVTR5.6
Part No.:
TDZVTR5.6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDZVTR5.6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW TUMD2M
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±8.93%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TUMD2M
1. How to order TDZVTR5.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDZVTR5.6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDZVTR5.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TDZVTR5.6.
7.How to contact us to get technical supports, such as TDZVTR5.6 pin diagram, TDZVTR5.6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TDZVTR5.1 TDZVTR5.6
Part Number TDZVTR5.1 TDZVTR5.6
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance ±9.8% ±8.93%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1.5 V 10 µA @ 2.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)