Rohm Semiconductor TDZVTR6.2
Part No.:
TDZVTR6.2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDZVTR6.2.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW TUMD2M
Shipping
Inventory:324
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±9.68%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TUMD2M
1. How to order TDZVTR6.2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDZVTR6.2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDZVTR6.2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TDZVTR6.2.
7.How to contact us to get technical supports, such as TDZVTR6.2 pin diagram, TDZVTR6.2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TDZVTR6.2 TDZVTR6.8
Part Number TDZVTR6.2 TDZVTR6.8
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.8 V
Tolerance ±9.68% ±8.82%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 3 V 10 µA @ 3.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)