Rohm Semiconductor TDZVTR8.2
Part No.:
TDZVTR8.2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTDZVTR8.2.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW TUMD2M
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 4.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TUMD2M
1. How to order TDZVTR8.2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TDZVTR8.2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TDZVTR8.2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TDZVTR8.2.
7.How to contact us to get technical supports, such as TDZVTR8.2 pin diagram, TDZVTR8.2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TDZVTR8.2
Part Number TDZVTR8.2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±10%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 4.9 V
Operating Temperature 150°C (TJ)