TE Connectivity Passive Product TE2500B10RJ
Part No.:
TE2500B10RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTE2500B10RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 2500W
Shipping
Inventory:136
Manufacturer:
Series:
TE, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2500W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±440ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Height - Seated (Max):
Lead Style:
Solder Lugs
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TE2500B10RJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the TE2500B10RJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TE2500B10RJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TE2500B10RJ.
Image TE2500B10RJ
Part Number TE2500B10RJ
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series TE, CGS
Package/Case Radial, Tubular
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2500W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Features Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type Silicone Coated
Mounting Feature Brackets
Size / Dimension 2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)