Hirose Electric Co Ltd TF42-13S-0.35SH(895)
Part No.:
TF42-13S-0.35SH(895)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTF42-13S-0.35SH(895).pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.35MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
TF42
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
13
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.035" (0.88mm)
Locking Feature:
Flip Lock, Backlock
Cable End Type:
Notched
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Solder Retention
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order TF42-13S-0.35SH(895) on DeepFinds Electronics?
3. Are the TF42-13S-0.35SH(895) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TF42-13S-0.35SH(895)?
Series TF42 TF42 TF42 TF42 TF42
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FPC FPC FPC FPC FPC
Number of Positions 24 13 16 22 13
Pitch 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm) 0.014" (0.35mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.20mm 0.20mm 0.20mm 0.20mm 0.20mm
Height Above Board 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm) 0.035" (0.88mm)
Cable End Type Notched Notched Notched Notched Notched
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Voltage Rating 30V 30V 30V 30V 30V
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C