Hirose Electric Co Ltd TF46-60S-0.5SH(800)
Part No.:
TF46-60S-0.5SH(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTF46-60S-0.5SH(800).pdf
Description:
CONN FFC FPC 60POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
TF46
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions:
60
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.087" (2.20mm)
Locking Feature:
Flip Lock, Backlock
Cable End Type:
Tabbed
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order TF46-60S-0.5SH(800) on DeepFinds Electronics?
3. Are the TF46-60S-0.5SH(800) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TF46-60S-0.5SH(800)?
Image TF46-40S-0.5SH(800) TF46-60S-0.5SH(800)
Part Number TF46-40S-0.5SH(800) TF46-60S-0.5SH(800)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd Hirose Electric Co Ltd
Series TF46 TF46
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom Contacts, Top and Bottom
Number of Positions 40 60
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.087" (2.20mm) 0.087" (2.20mm)
Locking Feature Flip Lock, Backlock Flip Lock, Backlock
Cable End Type Tabbed Tabbed
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy
Contact Finish Gold Gold
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating 50V 50V
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C