Rohm Semiconductor TFZGTR11B
Part No.:
TFZGTR11B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR11B.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 500MW TUMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
11 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
TUMD2
1. How to order TFZGTR11B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR11B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR11B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR11B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR11B pin diagram, TFZGTR11B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR11B
Part Number TFZGTR11B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 8 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C