Rohm Semiconductor TFZGTR12B
Part No.:
TFZGTR12B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR12B.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 500MW TUMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
12 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMD2
1. How to order TFZGTR12B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR12B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR12B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR12B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR12B pin diagram, TFZGTR12B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR12B
Part Number TFZGTR12B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 12 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 9 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C