Rohm Semiconductor TFZGTR15B
Part No.:
TFZGTR15B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR15B.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 500MW TUMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
16 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
TUMD2
1. How to order TFZGTR15B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR15B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR15B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR15B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR15B pin diagram, TFZGTR15B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR15B
Part Number TFZGTR15B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 16 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 11 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C