Rohm Semiconductor TFZGTR18B
Part No.:
TFZGTR18B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR18B.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 500MW TUMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
TUMD2
1. How to order TFZGTR18B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR18B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR18B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR18B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR18B pin diagram, TFZGTR18B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR18B
Part Number TFZGTR18B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 13 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C