Rohm Semiconductor TFZGTR5.1B
Part No.:
TFZGTR5.1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR5.1B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW TUMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
TUMD2
1. How to order TFZGTR5.1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR5.1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR5.1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR5.1B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR5.1B pin diagram, TFZGTR5.1B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR5.1B TFZGTR5.6B
Part Number TFZGTR5.1B TFZGTR5.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance - -
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms 13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1.5 V 5 µA @ 2.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C