Rohm Semiconductor TFZGTR6.8B
Part No.:
TFZGTR6.8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZGTR6.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW TUMD2
Shipping
Inventory:699
Product Status:
Active
Supplier Device Package:
1. How to order TFZGTR6.8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZGTR6.8B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZGTR6.8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZGTR6.8B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZGTR6.8B pin diagram, TFZGTR6.8B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZGTR6.8B TFZGTR6.2B
Part Number TFZGTR6.8B TFZGTR6.2B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series * -
Package/Case - 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) - 6.2 V
Tolerance - -
Power - Max - 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) - 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr - 5 µA @ 3 V
Operating Temperature - -55°C ~ 150°C