Rohm Semiconductor TFZTR4.3B
Part No.:
TFZTR4.3B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZTR4.3B.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 500MW TUMD2
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TUMD2
1. How to order TFZTR4.3B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZTR4.3B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZTR4.3B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZTR4.3B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZTR4.3B pin diagram, TFZTR4.3B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZTR4.7B TFZTR4.3B
Part Number TFZTR4.7B TFZTR4.3B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.3 V
Tolerance ±2.66% -
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V -
Operating Temperature 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C