Rohm Semiconductor TFZVTR16B
Part No.:
TFZVTR16B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZVTR16B.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW TUMD2M
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C
Supplier Device Package:
TUMD2M
1. How to order TFZVTR16B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZVTR16B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZVTR16B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZVTR16B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZVTR16B pin diagram, TFZVTR16B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZVTR16B
Part Number TFZVTR16B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance ±3%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 12 V
Operating Temperature 150°C