Toshiba Semiconductor and Storage TJ20A10M3(STA4,Q
Part No.:
TJ20A10M3(STA4,Q
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Description:
TJ20A10M3(STA4,Q
Manufacturer:
Series:
U-MOSVI
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
90mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
120 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5500 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W (Tc)
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220SIS
1. How to order TJ20A10M3(STA4,Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the TJ20A10M3(STA4,Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TJ20A10M3(STA4,Q?
Image TJ20A10M3(STA4,Q
Part Number TJ20A10M3(STA4,Q
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVI
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature 150°C