Toshiba Semiconductor and Storage TK370A60F,S4X(S
Part No.:
TK370A60F,S4X(S
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTK370A60F,S4X(S.pdf
Description:
MOSFET N-CH
Manufacturer:
Series:
U-MOSIX
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
370mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.04mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
55 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2200 pF @ 300 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220SIS
1. How to order TK370A60F,S4X(S on DeepFinds Electronics?
3. Are the TK370A60F,S4X(S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK370A60F,S4X(S?
Image TK370A60F,S4X(S
Part Number TK370A60F,S4X(S
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 370mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.04mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 300 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C