Toshiba Semiconductor and Storage TK40J20D,S1F(O
Part No.:
TK40J20D,S1F(O
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Description:
MOSFET N-CH 200V 40A TO3P
Manufacturer:
Series:
π-MOSVIII
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
44mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
100 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4300 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
260W (Tc)
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3P(N)
1. How to order TK40J20D,S1F(O on DeepFinds Electronics?
3. Are the TK40J20D,S1F(O price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK40J20D,S1F(O?
Image TK40J20D,S1F(O
Part Number TK40J20D,S1F(O
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series π-MOSVIII
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tray
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 44mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 260W (Tc)
Operating Temperature 150°C