Toshiba Semiconductor and Storage TK40S06N1L,LXHQ
Part No.:
TK40S06N1L,LXHQ
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTK40S06N1L,LXHQ.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 40A DPAK
Manufacturer:
Series:
U-MOSVIII-H
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1650 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
88.2W (Tc)
Operating Temperature:
175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK+
1. How to order TK40S06N1L,LXHQ on DeepFinds Electronics?
3. Are the TK40S06N1L,LXHQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK40S06N1L,LXHQ?
Image TK40S06N1L,LXHQ TK40S06N1L,LQ
Part Number TK40S06N1L,LXHQ TK40S06N1L,LQ
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H U-MOSVIII-H
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta) 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 20A, 10V 10.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 200µA 2.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V 26 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1650 pF @ 10 V 1650 pF @ 10 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 88.2W (Tc) 88.2W (Tc)
Operating Temperature 175°C 175°C