Toshiba Semiconductor and Storage TK430A60F,S4X(S
Part No.:
TK430A60F,S4X(S
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTK430A60F,S4X(S.pdf
Description:
MOSFET N-CH
Manufacturer:
Series:
U-MOSIX
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
430mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1.75mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
48 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1940 pF @ 300 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220SIS
1. How to order TK430A60F,S4X(S on DeepFinds Electronics?
3. Are the TK430A60F,S4X(S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK430A60F,S4X(S?
Image TK430A60F,S4X(S
Part Number TK430A60F,S4X(S
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 430mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.75mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1940 pF @ 300 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C