Littelfuse Inc. TMOV14RP275E
Part No.:
TMOV14RP275E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Varistors, MOVs
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTMOV14RP275E.pdf
Description:
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package / Case:
Disc 14mm
Series:
TMOV®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
275 V
Maximum DC Volts:
350 V
Varistor Voltage (Min):
387 V
Varistor Voltage (Typ):
430 V
Varistor Voltage (Max):
473 V
Current - Surge:
6 kA
Energy:
110J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C (TA)
Features:
Thermally Protected
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order TMOV14RP275E on DeepFinds Electronics?
3. Are the TMOV14RP275E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TMOV14RP275E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TMOV14RP275E.
Image TMOV14RP275EL2T7 TMOV14RP275E TMOV14RP275EL3T7
Part Number TMOV14RP275EL2T7 TMOV14RP275E TMOV14RP275EL3T7
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package / Case Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm
Series TMOV® TMOV® TMOV®
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Maximum AC Volts 275 V 275 V 275 V
Maximum DC Volts 350 V 350 V 350 V
Varistor Voltage (Min) 387 V 387 V 387 V
Varistor Voltage (Typ) 430 V 430 V 430 V
Varistor Voltage (Max) 473 V 473 V 473 V
Current - Surge 6 kA 6 kA 6 kA
Energy 110J 110J 110J
Number of Circuits 1 1 1
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz 450 pF @ 1 MHz 450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)