STMicroelectronics TN2540-600G
Part No.:
TN2540-600G
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN2540-600G.pdf
Description:
SCR 600V 25A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 314A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order TN2540-600G on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN2540-600G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN2540-600G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN2540-600G.
Image TN2540-12G-TR TN2540-12G TN2540-600G
Part Number TN2540-12G-TR TN2540-12G TN2540-600G
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series ECOPACK®2 ECOPACK®2 -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Obsolete
Voltage - Off State 1.2 kV 1.2 kV 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40 mA 40 mA 40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 16 A 16 A 16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A
Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA 50 mA
Current - Off State (Max) 10 µA 10 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 300A, 314A 300A, 314A 300A, 314A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C