STMicroelectronics TN3050HP-12L2Y
Part No.:
TN3050HP-12L2Y
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN3050HP-12L2Y.pdf
Description:
30 A 1200 V AUTOMOTIVE GRADE SCR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.65 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
30 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 330A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
HU3PAK
1. How to order TN3050HP-12L2Y on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN3050HP-12L2Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN3050HP-12L2Y?
Image TN3050HP-12L2Y
Part Number TN3050HP-12L2Y
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Off State 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.65 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 30 A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Off State (Max) 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 300A, 330A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)