STMicroelectronics TN4050HP-12L2Y
Part No.:
TN4050HP-12L2Y
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN4050HP-12L2Y.pdf
Description:
1200 V, 40 A AUTOMOTIVE GRADE AE
Shipping
Inventory:470
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.55 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
40 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 440A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
HU3PAK
1. How to order TN4050HP-12L2Y on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN4050HP-12L2Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN4050HP-12L2Y?
Image TN4050HP-12GY-TR TN4050HP-12WY TN4050HP-12G2YTR TN4050HP-12L2Y
Part Number TN4050HP-12GY-TR TN4050HP-12WY TN4050HP-12G2YTR TN4050HP-12L2Y
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Voltage - Off State 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.55 V 1.55 V 1.55 V 1.55 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 440A 400A, 440A 400A, 440A 400A, 440A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)