STMicroelectronics TN6050-12WL
Part No.:
TN6050-12WL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
Description:
SCR 1200V 60A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
60 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order TN6050-12WL on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN6050-12WL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN6050-12WL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN6050-12WL.
Image TN6050-12PI TN6050HP-12WY TN6050-12WL
Part Number TN6050-12PI TN6050HP-12WY TN6050-12WL
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series ECOPACK®2 ECOPACK®2 -
Package/Case TOP-3 TO-247-3 -
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Obsolete
Voltage - Off State 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.75 V 1.5 V -
Current - On State (It (AV)) (Max) 38 A 38 A -
Current - On State (It (RMS)) (Max) 60 A 60 A 60 A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA 100 mA -
Current - Off State (Max) 10 µA 5 µA -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 700A, 763A 600A, 660A -
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) 125°C (TJ)