STMicroelectronics TN805-600B-TR
Part No.:
TN805-600B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTN805-600B-TR.pdf
Description:
SCR 600V 8A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
70A, 73A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order TN805-600B-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the TN805-600B-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TN805-600B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TN805-600B-TR.
Image TN805-600B-TR TN805-800B TN8050H-12PI TN805-600B TN805-600H
Part Number TN805-600B-TR TN805-800B TN8050H-12PI TN805-600B TN805-600H
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Bulk Tube Tube
Product Status Active Obsolete Active Obsolete Obsolete
Voltage - Off State 600 V 800 V - 600 V 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V - 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA 5 mA - 5 mA 5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V - 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 5 A 5 A - 5 A 5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A 8 A - 8 A 8 A
Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA - 25 mA 25 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA - 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 70A, 73A 70A, 73A - 70A, 73A 70A, 73A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery - Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C - -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C