Transphorm TP65H300G4JSGB-TR
Part No.:
TP65H300G4JSGB-TR
Manufacturer:
Transphorm
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTP65H300G4JSGB-TR.pdf
Description:
GANFET N-CH 650V 9.2A QFN5X6
Manufacturer:
Transphorm
Series:
SuperGaN®
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
312mOhm @ 6.5A, 6V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.8V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
3.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
400 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
41.6W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-PQFN (5x6)
1. How to order TP65H300G4JSGB-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the TP65H300G4JSGB-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TP65H300G4JSGB-TR?
Image TP65H300G4JSGB-TR
Part Number TP65H300G4JSGB-TR
Manufacturer Transphorm
Series SuperGaN®
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 312mOhm @ 6.5A, 6V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 41.6W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)