Toshiba Semiconductor and Storage TPN2R903PL,L1Q
Part No.:
TPN2R903PL,L1Q
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPN2R903PL,L1Q.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 70A 8TSON
Manufacturer:
Series:
U-MOSIX-H
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.9mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2300 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
630mW (Ta), 75W (Tc)
Operating Temperature:
175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-TSON Advance (3.1x3.1)
1. How to order TPN2R903PL,L1Q on DeepFinds Electronics?
3. Are the TPN2R903PL,L1Q price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPN2R903PL,L1Q?
Image TPN2R903PL,L1Q
Part Number TPN2R903PL,L1Q
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSIX-H
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 630mW (Ta), 75W (Tc)
Operating Temperature 175°C