Texas Instruments TPS1HB35CQPWPRQ1
Part No.:
TPS1HB35CQPWPRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPS1HB35CQPWPRQ1.pdf
Description:
40-V, 35-M, 1-CH AUTOMOTIVE SMAR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
6V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
6A
Rds On (Typ):
35mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Slew Rate Controlled
Fault Protection:
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order TPS1HB35CQPWPRQ1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TPS1HB35CQPWPRQ1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS1HB35CQPWPRQ1?
Image TPS1HB35CQPWPRQ1
Part Number TPS1HB35CQPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 6V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 6A
Rds On (Typ) 35mOhm
Input Type Non-Inverting
Features Slew Rate Controlled
Fault Protection Current Limiting (Adjustable), Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)