Texas Instruments TPS2010APWP
Part No.:
TPS2010APWP
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPS2010APWP.pdf
Description:
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 14HTSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
1
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
200mA
Rds On (Typ):
30mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-HTSSOP
1. How to order TPS2010APWP on DeepFinds Electronics?
3. Are the TPS2010APWP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS2010APWP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS2010APWP.
Image TPS2010APWP
Part Number TPS2010APWP
Manufacturer Texas Instruments
Package/Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series -
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 200mA
Rds On (Typ) 30mOhm
Input Type Non-Inverting
Features -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)