Texas Instruments TPS272C45ARHFR
Part No.:
TPS272C45ARHFR
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPS272C45ARHFR.pdf
Description:
36-V, 45-M, 3-A, 2-CH, INDUSTRIA
Package/Case:
24-VFQFN Exposed Pad
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
2
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
On/Off
Voltage - Load:
6V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
Not Required
Current - Output (Max):
5.8A
Rds On (Typ):
45mOhm
Input Type:
Non-Inverting
Features:
Load Discharge, Slew Rate Controlled
Fault Protection:
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
24-VQFN (5x4)
1. How to order TPS272C45ARHFR on DeepFinds Electronics?
3. Are the TPS272C45ARHFR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS272C45ARHFR?
Image TPS272C45ARHFR
Part Number TPS272C45ARHFR
Manufacturer Texas Instruments
Package/Case 24-VFQFN Exposed Pad
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 6V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 5.8A
Rds On (Typ) 45mOhm
Input Type Non-Inverting
Features Load Discharge, Slew Rate Controlled
Fault Protection Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)