Texas Instruments TPS40050PWPR
Part No.:
TPS40050PWPR
Category:
DC DC Switching Controllers
Package:
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPS40050PWPR.pdf
Description:
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Type:
Transistor Driver
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Number of Outputs:
1
Output Phases:
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
8V ~ 40V
Frequency - Switching:
500kHz
Duty Cycle (Max):
94%
Synchronous Rectifier:
Yes
Clock Sync:
Yes
Serial Interfaces:
Control Features:
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
16-HTSSOP
1. How to order TPS40050PWPR on DeepFinds Electronics?
3. Are the TPS40050PWPR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS40050PWPR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TPS40050PWPR.
Image TPS40050PWPR
Part Number TPS40050PWPR
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Output Type Transistor Driver
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Number of Outputs 1
Output Phases 1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V ~ 40V
Frequency - Switching 500kHz
Duty Cycle (Max) 94%
Synchronous Rectifier Yes
Clock Sync Yes
Serial Interfaces -
Control Features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)