STMicroelectronics TS1220-700B
Part No.:
TS1220-700B
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTS1220-700B.pdf
Description:
SCR 700V 12A DPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
700 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
110A, 115A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order TS1220-700B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TS1220-700B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS1220-700B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TS1220-700B.
Image TS1220-600B TS1220-600H TS1220-6FP TS1220-700B TS1220-600T
Part Number TS1220-600B TS1220-600H TS1220-6FP TS1220-700B TS1220-600T
Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 700 V 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV 800 mV 800 mV 800 mV 800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
Current - Hold (Ih) (Max) 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA - 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 110A, 115A 110A, 115A 110A, 120A 110A, 115A 110A, 115A
SCR Type Sensitive Gate Sensitive Gate Sensitive Gate Sensitive Gate Sensitive Gate
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C