Infineon Technologies TT122N18KOFHPSA1
Part No.:
TT122N18KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT122N18KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.8KV 160A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT122N18KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT122N18KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT122N18KOFHPSA1?
Image TT122N18KOFHPSA1
Part Number TT122N18KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C