Infineon Technologies TT142N12KOFHPSA1
Part No.:
TT142N12KOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT142N12KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.2KV 230A MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
142 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order TT142N12KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT142N12KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT142N12KOFHPSA1?
Image TT142N12KOFHPSA1
Part Number TT142N12KOFHPSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 142 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C