Infineon Technologies TT162N14KOFHPSA2
Part No.:
TT162N14KOFHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT162N14KOFHPSA2.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT162N14KOFHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT162N14KOFHPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT162N14KOFHPSA2?
Image TT162N14KOFHPSA2
Part Number TT162N14KOFHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 260 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)