Infineon Technologies TT162N16KOFHPSA1
Part No.:
TT162N16KOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT162N16KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 260A MODULE
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
162 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order TT162N16KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT162N16KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT162N16KOFHPSA1?
Image TT162N16KOFHPSA1
Part Number TT162N16KOFHPSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 162 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C