Infineon Technologies TT175N16SOFHPSA1
Part No.:
TT175N16SOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT175N16SOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 275A MODULE
Packaging:
Tray
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
175 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Chassis Mount
1. How to order TT175N16SOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT175N16SOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT175N16SOFHPSA1?
Image TT175N16SOFHPSA1
Part Number TT175N16SOFHPSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 175 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 400 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C