Infineon Technologies TT180N16KOFHPSA1
Part No.:
TT180N16KOFHPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT180N16KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 285A MODULE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TT180N16KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT180N16KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT180N16KOFHPSA1?
Image TT180N16KOFHPSA1
Part Number TT180N16KOFHPSA1
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)