Infineon Technologies TT180N16KOFHPSA2
Part No.:
TT180N16KOFHPSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT180N16KOFHPSA2.pdf
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TT180N16KOFHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT180N16KOFHPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT180N16KOFHPSA2?
Image TT180N16KOFHPSA2
Part Number TT180N16KOFHPSA2
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)