Infineon Technologies TT260N22KOFHPSA1
Part No.:
TT260N22KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT260N22KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 2.2KV 450A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
287 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
450 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT260N22KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT260N22KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT260N22KOFHPSA1?
Image TT260N22KOFHPSA1
Part Number TT260N22KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 287 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 450 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C