Infineon Technologies TT280N18SOFHPSA1
Part No.:
TT280N18SOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT280N18SOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 520A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
280 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT280N18SOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT280N18SOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT280N18SOFHPSA1?
Image TT280N18SOFHPSA1
Part Number TT280N18SOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 280 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C